Jak jíst a pít v letních měsících?

Tři rady od MUDr. Vladimír Teplan, DrSc. změní váš způsob stravování během léta!

1. Nezdravé potraviny a rychlé občerstvení: smažení nebo fritování

Zapomeňte na smažení nebo smažené výrobky. Dusení a vaření je nejlepší způsob přípravy jídla. Vhodné jsou také potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Kefír, jogurt, kořenová zelenina, rostlinné oleje, oranžová zelenina (mrkev, dýně) nebo listová zelenina.

„Doporučuji používat jako koření čerstvé bylinky a šetřit solí,“ říká Vladimír Teplan. „Naučte se jíst pětkrát až šestkrát denně v menších porcích. V klidu, malá sousta. Ujistěte se, že během jídla neděláte žádnou jinou činnost, a všímejte si, jak rychle jíte!

2. Přejídání: žádná kontrola a nepravidelnost

Nekontrolované přejídání a špatné kombinace potravin mohou rychle vést k nadváze. „Při hladovění tělo uvolňuje vodu především z tukové tkáně. Po návratu k normálnímu stravování se však voda v těle opět rychle zadržuje a kilogramy se vracejí..“ říká Teplan.

Klíčem je naopak právě pravidelnost v jídle. Je třeba rozlišovat chuť od hladu a nesnažit se dojíst za každou cenu. Po každém jídle počkejte alespoň 15 minut. Jde o to, že žaludku chvíli trvá, než vyšle do mozku signál, že je plný.

K jídlu potřebujete také správné přílohy: ovoce a zeleninu. Jezte také nejpozději čtyři hodiny před spaním.

3. Špatný pitný režim: zlo kávy a perlivých nápojů

Příliš mnoho vody může vést k nerovnováze sodíku v těle. Perlivé nápoje způsobují nadýmání žaludku a černý čaj, stejně jako zelený čaj a káva, obsahuje kofein, který tělo odvodňuje. Co tedy pít?

100% šťávy obsahují vlákninu, která váže tekutiny v trávicím traktu. Důležité je také dbát na množství vypitých tekutin: ideální je pít čistou vodu nebo neslazené ovocné a bylinné čaje.,“ pokračuje doktor Teplan.„Tělo má své vlastní regulační mechanismy, dva až dva a půl litru vody denně stačí k tomu, aby správně fungovalo .“

I když trpíte zadržováním vody v těle, rozhodně není pravda, že byste měli pít méně. Místo toho musíte změnit celý svůj jídelníček! Rajčata, rukola nebo meloun: to jsou potraviny, které byste měli zařadit do svého jídelníčku, protože pomáhají při odvodňování.

Vodu tělu dodávají také potraviny, zelenina a ovoce, polévky. Ke každému šálku kávy nebo černého čaje je třeba vypít sklenici vody.

PROF. MUDR. VLADIMIR TEPLAN, DRSC.


Internista a obezitolog, lektor výživy a odborný lékařský garant programu NUTRI FOOD PLAN pro Českou republiku.
Dieta pro obézní pacienty by měla respektovat složení navržené kvalifikovaným nutričním terapeutem. Měli by připravit dietní program na míru, který by respektoval přiměřené limity příjmu energie, bílkovin a tuků, včetně doplňkových náhrad. Neměli bychom zapomínat na pravidelné kontroly, které lze nyní provádět na dálku, tj. telefonicky nebo e-mailem.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!