Rychlé hubnutí, zejména po Vánocích, nemusí přinést jojo efekt!

Poradíme vám, jak se tomu snadno vyhnout.

Když se někdo chlubí, že zhubnul a podařilo se mu to poměrně rychle, každého automaticky napadne, že to nemůže trvat dlouho a že ztracené kilogramy určitě nabere zpět. To však není pravidlem. Dokážeme vám, že existuje způsob, jak si spolehlivě udržet vysněnou váhu.

Asi to znáte… byly Vánoce, přejídali jste se a nemohli jste si odepřít nějaké dobroty. Proč ne, vždyť je to jednou za rok a máte na to nárok. Skutečnost a krutou pravdu však odhalí až ručička na váze po Novém roce. A tak je novoroční předsevzetí „chci zhubnout“ na světě. A ideálně i s přívlastkem – shodit přebytečná kila co nejrychleji. Pustíte se do diety nebo pro některé do hladovky, odoláte všem kalorickým nástrahám a konečně zhubnete. Naše tělo se nám však pomalu a zákeřně mstí, a to velmi jednoduše – v podobě jo-jo efektu.

Co je to jojo efekt?

Nejspíše jsme při hubnutí nedodrželi jednu základní zásadu, a tou je nevracet se ke starým stravovacím návykům. Rozhodně nejde o to držet dietu celý život, ale o to, abyste si po úspěšné dietě nastavili správný životní styl a zdravý životní styl. Ale zpět k jojo efektu. Chceme-li s ní úspěšně bojovat, musíme ji nejprve poznat. Jojo efekt se nejčastěji objevuje ihned po skončení dietního programu. Bohužel při dietě tělo kromě části uloženého tuku přichází také o svalovou hmotu. Proto je dobré doplnit stravu vhodným cvičením. Tím se zabrání úbytku svalové hmoty a zlepší se poměr tuku a svalů. Spalování bílkovin je pro tělo jednodušší způsob získávání energie než spalování podkožního tuku, které vyžaduje více energie. Jakmile přestaneme držet dietu, naše tělo začne ukládat zásoby, které předtím ztratilo, a navíc (protože očekává, že budeme opět hladovět) ukládá ještě více tuku. A tak nás může čekat nepříjemné překvapení v podobě kilogramů navíc – jo-jo efekt, můžeme dokonce přibrat více kilogramů, než jsme měli před dietou.

Jojo efekt pro nás může být také nebezpečný. Existuje mnoho žen, které skončily jako pacientky s metabolickou poruchou, a to proto, že si neustálým opakováním diet zcela narušily metabolismus. Jejich tělo střídalo diety s jojo efektem tak dlouho, až nakonec selhaly všechny regulační systémy a došlo k úplnému narušení metabolismu. Deprese, smutek, ale také stres a dokonce i stres z neustálé snahy o štíhlou postavu jsou častými příčinami jo-jo efektu.

Jak se vyhnout jo-jo efektu?

Pokud se již rozhodnete držet dietu, je vhodné ji spojit se zvýšeným pohybem. Ať už cvičením, jízdou na kole, rychlou chůzí nebo během, plaváním, prostě jakýmkoli sportem. Úbytek hmotnosti sám o sobě nic nezaručuje. Samozřejmě, že dietou je možné shodit několik kilogramů, ale pokud nezměníme svůj životní styl natrvalo a po několika měsících cvičení v posilovně a konzumace zeleniny se nevrátíme k sedavému způsobu života a konzumaci „nezdravých“ nebo „tučných“ jídel, nemůžeme očekávat, že nám štíhlá linie vydrží navždy. Naopak se dočkáme nechtěného a tolik obávaného jo-jo efektu.

Jsme si však dobře vědomi toho, že málokdo má sílu na to, aby sám od sebe náhle od základu změnil svůj život a životní styl. Proto je dobré mít někoho, kdo vám v tomto úsilí pomůže, bude na celý proces hubnutí dohlížet a bude vám k dispozici i po skončení diety. U nás tuto funkci plní výživoví a dietní poradci, navíc pokud pracují s programy snižování kvality a potravin, je účinek diety mnohem výraznější a rychlejší a bez obávaného jo-jo efektu. Výživoví poradci NutriFood se svým klientům věnují od vstupního vyšetření, přes vlastní redukční program s plnou náhradou stravy, postupnou stabilizaci a postupný, a proto účinný přechod na pevnou stravu. Pomáhají se změnou životního stylu a nastavením zdravého životního stylu (což mnohdy klient sám nezvládne) a navíc jsou nápomocni a k dispozici po celou dobu procesu hubnutí.

Pokud se tedy chcete úspěšně vyhnout jo-jo efektu, stačí dodržovat určitá pravidla:

  • Po skončení hubnutí dodržujte zásady zdravého životního stylu. Ačkoli to zní složitě, stačí, když se nevrátíte ke svým starým a nevhodným stravovacím návykům a budete se těšit, že si po skončení diety pochutnáte na pizze nebo oblíbeném guláši, hranolkách či bagetě. Na druhou stranu rozšiřte svůj jídelníček o velké množství syrové zeleniny, ryb nebo celozrnného pečiva, obilovin, netučného masa, nízkotučných mléčných výrobků atd. Alkohol a černá káva ve velmi omezeném množství, žádná sladká jídla, když, tak jen malý „zákusek“ a nejlépe v podobě ovoce nebo ořechů.
  • Jídlo si rozložte do několika porcí během dne, nejméně 5 porcí denně. Velkou chybou jsou náhlé nájezdy na ledničku nebo zahánění hladu „rychlým občerstvením“ v podobě bagety nebo kebabu. NutriFood však myslí i na takové „neútočníky“ a nabízí jim, aby se během náročného dne „zakousli“ do zdravější alternativy – nízkokalorické tyčinky.
  • Ideální je jíst večeři 3 hodiny před spaním.
  • Zařaďte do svého života pohyb. Může mít podobu procházky, která nahradí neustálé používání auta. Nebo pohyb v podobě sportu, který se stane i vaším koníčkem a potěšením.

Chcete-li zdravě, bezpečně a rychle zhubnout bez jojo efektu, obraťte se na výživového poradce. Stačí se obrátit na výživového poradce NutriFood ve vašem regionu, který vám spolehlivě poradí a podrobně zodpoví všechny vaše otázky.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!