Obezita: nejde jen o hubnutí a vzhled, ale především o zdraví – říká obezitolog Prof. MUDr. Vladimír Teplan DrSc.

Kosti, ledviny nebo nervový systém. Tyto oblasti jsou rovněž postiženy obezitou. Jako vždy i dnes trápí lidi na celém světě různé nemoci. Kromě COVID-19 nesmíme zapomínat, že obezita je celosvětově na vzestupu a je považována za pandemii.

Obezitolog, nefrolog a odborný garant výživových a redukčních programů NUTRI FOOD PLAN, Prof. MUDr. Vladimír Teplan, MD, PhD tvrdí, že onemocnění ledvin souvisí s obezitou.

Více problémů

„U lidí s chronickým onemocněním ledvin je obezita často spojena s metabolickým syndromem, současnou dyslipidémií, inzulinovou rezistencí a hypertenzí. Žádný dostupný experimentální ani klinický výzkum však neprokázal změněnou roli tukové tkáně u pacientů se selháním ledvin, včetně změn na buněčné úrovni,“. říká Vladimír Teplan. Mnoho lidí se potýká s tím, jak zhubnout nebo jakou dietu dodržovat. Musíme však myslet na nebezpečí, která může obezita způsobit, zejména pokud jde o naše zdraví, a nejen o náš vzhled. Jak upozorňuje Dr. Teplan, tuková tkáň je největší endokrinní žlázou v těle obézních pacientů s onemocněním ledvin.

Zvyšuje se u nich hladina adiponektinu, který je produkován tukovou tkání. A nejen to. Obezita ovlivňuje také metabolismus našich kostí. Čerstvé studie ukazují přímou souvislost mezi rozvojem osteoporózy a nárůstem tukové tkáně u starších i mladších osob, uvádí Teplan.

Kosti nebo nervový systém

Zajímavé je zjištění vzájemného vztahu mezi obsahem tuku v kostní dřeni a úbytkem kostní hmoty. Dalším důležitým zjištěním je souvislost mezi tukovou tkání a nervovým systémem. Tuková tkáň se významně podílí na aktivaci systému renin-angiotenzin-aldosteron (RAAS), a to jak na lokální, tak na systémové úrovni. Opakovaně byla prokázána zvýšená aktivita nervového systému a jeho receptorů, a to jak centrálně, tak i orgánově. U nemocných lidí s onemocněním ledvin a zvýšenou sympatickou aktivitou při obezitě se výrazně zvyšuje reabsorpce v ledvinných tubulech a zvyšuje se obsah v těle, což vede k rozvoji hypertenze.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!