Vladimír Teplan: ketodieta vyžaduje přístup odborníka nebo výživového poradce

Diety mají své výhody, ale také rizika. Před zahájením diety je proto nutné mít veškeré informace a přehled o odborném poradenství u výživového poradce. Jaká jsou rizika ketodiety? Náš odborník Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.

V poslední době se setkáváme s různými druhy ketodiet, zejména na internetu. Jednoduše řečeno, jsou prezentovány jako univerzální a snadný způsob hubnutí. Jsou nabízeny všem, ale zapomíná se na riziko, které tato strava může přinést. Zejména pokud jde o lidi s existujícími nemocemi.

Rizika a zlepšení

„Jako odborníkovi, který se již desítky let zabývá problematikou metabolismu a výživy spojené s obezitou, mi tato nekontrolovatelná a klamavá reklama vadí,“ říká Vladimír Teplan.„Koneckonců jsem v první řadě zodpovědný za zdraví svých pacientů a za zdraví svých pacientů.“

Správně podávaná strava snižuje množství tukové tkáně. Tím se zlepšuje úbytek hmotnosti v oblasti břišního tuku a snižuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění, poruch metabolismu tuků, kyseliny močové nebo dokonce vysokého krevního tlaku.

A koho může ohrozit nesprávná ketodieta? Například pacient s cukrovkou. Je proto nutné znát základní informace a rizika, která lze očekávat.

Původní ketodieta byla vyvinuta v letech 1920-1930 jako léčba epilepsie u dětí,“ pokračuje Vladimír Teplan. „Bylo totiž prokázáno, že velmi nízký příjem sacharidů a vysoký příjem tuků a některých bílkovin vede k tvorbě ketolátek, které mohou sloužit jako důležitý zdroj energie v mozkových buňkách namísto glukózy, která se vyrábí ze sacharidů.“

V současné době se pod pojmem ketodieta rozumí dieta, která díky velmi nízkému obsahu sacharidů se zastoupením dalších živin (bílkovin a tuků) vede ke zvýšené tvorbě keto tuku z tukové tkáně.

Tato strava obsahuje 60 % tuků, 35 % bílkovin a necelých 5 % sacharidů. Principem účinku ketodiety a jejího klinického projevu při velmi nízkém příjmu sacharidů je především úbytek tuku.

Složení diety umožňuje relativně rychlý nástup účinku s vedlejšími metabolickými komplikacemi, jako je pachuť v ústech nebo změna dýchání (vylučování ketolátek). Může se také objevit zvýšená tvorba moči (vylučování ketolátek močí), časté bolesti hlavy a pochopitelně psychický pocit z velké změny stravy s přísným omezením sacharidů, včetně polysacharidů (škrobů).

Co je však nejdůležitější?

Nejdůležitější je poradit se s odborníkem. V současné době se pozornost výživových poradců u klientů, kteří jsou ještě zdraví a chtějí pouze zhubnout, přesouvá na lékařské indikace diet. Patří mezi ně cukrovka, hypertenze a ischemická choroba srdeční, stejně jako metabolický syndrom u obezity.

Současně má dieta pozitivní vliv na stav pohybového aparátu: klouby, dnu, výskyt močových kamenů, ale se skutečným úspěchem také na celkovou psychickou harmonii pacienta. Při dlouhodobém užívání je však nutný vysoký příjem tekutin a vyvážení minerálů, zejména draslíku a hořčíku.

Tři rady od Vladimíra Teplana: Jak jíst a pít v letních měsících?

Nekontrolované podávání ketodiety představuje riziko zejména pro osoby s onemocněním ledvin, střev, nevyrovnanou cukrovkou a pro osoby se srdečními problémy.

Proto by dietu neměli zahajovat pacienti nebo klienti, kteří neprošli řádnou zdravotní prohlídkou. Ne podle internetu, ale podle podrobného dohledu a analýzy metabolismu nutričním terapeutem nebo podle doporučení lékaře.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!