Stravování podle krevních skupin: nesmysl, nebo správný způsob stravování?

Jaký vliv má krev na naše stravovací návyky? Otázka, která vrtá hlavou mnoha z nás. Na internetu je mnoho diet a jídelníčků, ale záhada spočívá v základu tohoto zvláštního způsobu stravování: je to nesmysl, nebo účinný a zdravý životní styl?

CO JE TO DIETA PODLE KREVNÍ SKUPINY?

Stravování podle krevních skupin je fenomén dnešní doby, který získává stále větší oblibu. Vrací se do 90. let.

Způsob stravování podle krevních skupin vytvořil naturopat . Peter J. D’Adamo v roce 1996. Základní myšlenkou této diety je, že každá krevní skupina je spojena s jiným typem metabolismu. Každá krevní skupina může zpracovávat potraviny a stravu jinak, a proto je třeba stravu podle toho upravit.

Podle této teorie se lidé dělí podle krevních skupin na A, B, AB a 0. Tato teorie tedy rozděluje potraviny, které jsou pro danou krevní skupinu prospěšné, neutrální a kterým by se daná krevní skupina měla vyhýbat.

Jedním z hlavních důvodů, proč by se člověk měl stravovat podle své krevní skupiny, je genetická dědičnost.

Krevní skupina 0

Například krevní skupina 0 je považována za nejstarší krevní skupinu, což znamená, že lidé s touto krevní skupinou se vyvinuli z našich jeskynních předků. Proto mohou jeho majitelé konzumovat více živočišných bílkovin než masa a potravin, které obsahují více bílkovin.

Krevní skupina A

Lidé s krevní skupinou A by naopak měli dávat přednost vegetariánské stravě s vysokým obsahem zeleniny. Základní teorií je, že strava souvisí se vznikem krevních skupin a změnou způsobu obživy během vývoje lidstva.

Peter J. D’Adamo také naznačuje, že některé krevní skupiny by se rozhodně měly vyhýbat určitým potravinám, protože při konzumaci geneticky nevhodných potravin se vytvářejí usazeniny lektinů, které srážejí krev.

Může se to zdát jako logický způsob stravování, ale člověk okamžitě narazí na určité hranice. Mezi mléčné výrobky patří například potraviny vyrobené ze sóji, což je luštěnina. Je tedy rostlinného původu.

Dalším zajímavým nedostatkem je, že i některé ryby, které mají zcela shodné nutriční složení, se mohou v určité krevní skupině vyskytovat jako povolená a zároveň zakázaná potravina. Právě v těchto bodech se logika trochu ztrácí.

Přečtěte si o detoxikaci organismu: Jaké jsou nejlepší detoxikační recepty a procedury?

Stravování podle krevních skupin má své odpůrce i zastánce. Stále se však jedná o způsob stravování, který se neustále zkoumá a doplňuje. Odborníci tvrdí, že v současné době neexistují žádné důkazy o tom, že by dodržování diety podle krevních skupin vedlo k jakýmkoli zdravotním přínosům.

OVLIVŇUJE KREV NAŠI STRAVU? JAKÁ JE JEHO ÚLOHA?

Známe různé typy diet. Keto dieta, proteinová dieta, sacharidová dieta nebo různé další typy. Pokud jde o dietu podle krevních skupin, několik publikací a studií neprokázalo, že by stravování podle krevních skupin bylo účinnou strategií hubnutí. Autoři této teorie však mají pravdu v tom, že to, co může být pro jednoho člověka prospěšné, může být pro druhého škodlivé.

Zejména krevní skupina nemá vliv na to, zda zhubnete. D’Adamo říká, že když se vaše krev dostane do kontaktu s určitou stravou, dochází k určitým chemickým reakcím, které se vážou na jeden konkrétní protein: lektin.

Lektiny jsou bílkoviny obsažené v potravinách, které na sebe vážou glukózu. Říká se, že mají přímý vliv na krev a trávicí systém, ale toto tvrzení je pravdivé jen částečně.

Jejich nadměrná konzumace může narušit trávení. Lektiny se však vyskytují téměř v každé stravě a, což je důležité, nesouvisí s žádným typem krevní skupiny. Na druhou stranu si naše tělo na přítomnost lektinů v potravinách zvyklo, takže je dokáže zpracovat.

Již v hodinách biologie se všichni seznámili s úlohou krve: přenos kyslíku, živin nebo odpadních látek, regulace teploty v těle a ph ochrana v podobě bílých krvinek, které chrání před různými infekcemi při úrazech. Krev však nemá nic společného s hubnutím.

JSOU DIETY PODLE KREVNÍCH SKUPIN ÚČINNÉ A ZDRAVÉ?

Tento typ diety podle krevních skupin také nezohledňuje individuální rozdíly mezi jednotlivci. Můžete mít krevní skupinu A, ale zároveň můžete mít různé typy alergií, intolerancí nebo jiných onemocnění, například cukrovku.

Dieta podle krevních skupin však neumožňuje výjimky, což může být problém. Můžete mít také krevní skupinu 0 a být sportovec. Jako silovému sportovci vám může vyhovovat rozdělení potravin pro krevní skupinu 0, ale jako vytrvalostní sportovec byste byli omezeni.

Nejde tedy o vyváženou stravu. Pokud se podíváte na seznamy na první pohled, je zřejmé, že často jsou zakázány zdravé potraviny, které jsou nutričně bohaté na obsah minerálů, vitamínů. Přísné dodržování této stravovací teorie může vést k nedostatku důležitých živin.

Pokud by však člověk, který se stravuje nezdravě, s vysokým podílem průmyslově zpracovaných potravin a velkým podílem rychlého občerstvení, změnil svůj jídelníček a začal se stravovat podle své krevní skupiny, mohlo by to mít na jeho zdraví jistě pozitivní vliv. Tato změna by především snížila kalorickou hodnotu konzumovaných potravin.

Největším přínosem by však bylo, kdyby se změna týkala především zařazení čistých, průmyslově nezpracovaných surovin, bez rafinovaného cukru a nezdravých hydrogenovaných tuků.

Přečtěte si více:

V této
dietěse také doporučuje větší množství ovoce a zeleniny, které byly v jeho původním jídelníčku nedostatečné.

Pokud však jde o hubnutí, stravování podle krevních skupin nepřináší příznivé výsledky. Během hubnutí nebo cvičení je důležité jíst dostatečně nutričně vyvážené potraviny, abyste tělu dodali to, co potřebuje.

Pokud se tedy člověk chce zaměřit především na dietu nebo hubnutí, je důležité vyzkoušet jinou metodu nebo jiné programy hubnutí, které by měly účinný výsledek.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!