Jak ovlivnit plodnost vhodnou výživou?

Příčin snížené plodnosti je několik. Kromě geneticky podmíněných faktorů musíme vzít v úvahu i příčiny potencované negativními faktory vyplývajícími z nesprávně nastaveného životního stylu, které ovlivňuje každý jedinec. V minulosti se věnovala malá pozornost potenciálním účinkům životního stylu (a nedostatkům ve stravě) na plodnost. V současné době, kdy přibývá metabolických onemocnění, se však zvýšil zájem o molekulární mechanismy ovlivňující plodnost jedince. Pokud se budeme stravovat výživově hodnotněji, máme větší šanci získat prospěšné živiny, které naše tělo potřebuje ke správnému fungování, včetně reprodukčního systému.

Může být obezita příčinou snížené plodnosti?

Nejen obezita, ale i výrazná nadváha může způsobit problémy s početím. Přední slovenský urolog a sexuolog MUDr. Dubravický, říká: „Značný nadbytek tuku může u žen způsobit hormonální nerovnováhu, narušit menstruační cyklus nebo vést k úplné ztrátě ovulace. V důsledku toho je pro ně nejen obtížnější otěhotnět přirozenou cestou, ale potíže mohou nastat i při pokusech o umělé oplodnění. Obezita může být také příčinou předčasných porodů, potratů, ale také potíží při porodu plodu. Ženy s výraznou nadváhou častěji trpí nízkou hladinou hormonů, která je příčinou slabšího sexuálního apetitu..“ Postupné hubnutí spolu s rozumným cvičením a správnou výživou pomáhá obnovit rovnováhu mezi hormony, a tím zlepšit sexuální touhu.

Pokud jde o muže, „Výrazná nadváha ovlivňuje mužské libido a zhoršuje kvalitu spermií. Kvalita spermií je asi o 10 % horší u mužů s nadváhou a až o 20 % horší u obézních mužů. S přibývající hmotností často přicházejí problémy s vyšším krevním tlakem a problémy s erekcí,,1 přidává MUDr. Dubravický.

Tento faktor ve snaze o plození může ovlivnit každého z nás.

Jak bylo uvedeno výše, váha a správná výživa úzce souvisí s reprodukčním zdravím. Díky bohu můžeme ovlivnit obojí. Již pětiprocentní úbytek hmotnosti může vrátit ovulaci, zvýšit sebevědomí a u některých žen zvýšit touhu po partnerské intimitě. To platí i pro muže. Muži se zdravou tělesnou hmotností dosahují lepších výsledků spermiogramu a zaznamenávají zvýšené libido.

I když chceme rychlé výsledky, hubnutí by mělo být postupné. Ideální je kombinace zdravé stravy a pravidelného pohybu.

Jak rychle a bezpečně zhubnout pomocí správné výživy?

Pro začátek je důležité znát a sledovat svůj BMI nebo WHR. Pokud chceme bezpečně snížit svou hmotnost, měli bychom se vyhnout hladovění nebo nárazovým dietám. Večer nebo ráno ještě nikdo nehubnul, takže nevěřte zázračně rychlým a levným potravinám s vysokým obsahem bílkovin, které bývají chudé na živiny.

Naopak místo potravin „HP“ zaměřte svou pozornost na„MRP“ neboli Meal Replacement Product. Jedná se o nutričně vyvážené potraviny, které jsou určeny jako bezpečná, plnohodnotná náhrada celodenní stravy, se 100 % doporučené denní dávky základních vitamínů, minerálů, aminokyselin a stopových prvků. Na Slovensku existuje pouze několik redukčních a výživových programů, které jsou založeny na klinicky testovaných a lékařsky ověřených nízkokalorických potravinách. Jedná se o programy NUTRI FOOD PLAN, které se skládají z nutričně vyvážených potravin NutriFood MRP. Zároveň jsou jediné, které splňují přísnou legislativu EU pro plnohodnotnou náhradu celodenní stravy. Tyto potraviny nejsou k dostání v eshopu, v lékárně nebo drogerii, ale pouze u kvalifikovaného výživového poradce a pouze na základě vstupního vyšetření a konzultace. Při pravidelných konzultacích s odborníkem na výživu získáte také nové poznatky o zdraví a výživě, abyste mohli plynule přejít na pravidelnou stravu a dlouhodobě si udržet svou váhu.

Devět tipů, co zařadit do jídelníčku a čemu se vyhnout?

  1. Vědecký odborník na výživu společnosti NUTRI FOOD PLAN, ing. Miriam Varšová doporučuje zařadit do jídelníčku více zeleniny a ovoce. Rostlinné potraviny obsahují mnoho kvalitních složek a dobře chutnají, takže jejich zařazení do jídelníčku je ideálním začátkem pro zlepšení výživy.
  2. V naší stravě by neměly chybět kvalitní bílkoviny. Ideální jsou vejce, fermentované mléčné výrobky (kefír, podmáslí), kvalitní maso a ryby. Plnotučné mléčné výrobky obsahují více přírodních kravských estrogenů. Konzumace dvou porcí denně snižuje riziko ovulační neplodnosti a riziko polycystických vaječníků.
  3. V rámci snahy o rozmnožování je více než vhodné zvážit doplnění esenciálních mastných kyselin. Vhodnou variantou je jejich doplnění ve formě lněného oleje v kombinaci s rybím tukem. Vzhledem k tomu, že omega-3 mastné kyseliny jsou velmi náchylné k poškození, doporučuje se doplňovat je vitaminem E, aby byla zajištěna jejich stabilita.
  4. Naopak nekvalitní ztužené tuky a margaríny, které neobsahují esenciální mastné kyseliny a mají vysoký obsah transmastných kyselin, by měly být ze stravy vyloučeny.
  5. Měli bychom také omezit cukr a umělá sladidla. Cukr je bohatý na energii, ale chudý na živiny. Zbavuje náš organismus těžce vydřených vitaminů skupiny B, zinku, chromu nebo hořčíku. Odborník na výživu doporučuje překonat hypoglykémii /nízkou hladinu cukru v krvi/ a chuť na sladké konzumací menších a častějších porcí vhodných potravin a užíváním vhodných doplňků stravy.
  6. Nejvíce nekvalitních tuků a cukrů se nachází v polotovarech a rychlém občerstvení. Tyto potraviny vedou k obezitě, kolísání hladiny cukru v krvi a narušené produkci hormonů.
  7. U plánovaného rodičovství gynekologové doporučují doplňování kyseliny listové. Snižuje riziko neurotubulárních vad, včetně rozštěpu páteře a anencefalie. Podílí se také na dělení buněk, ovlivňuje vývoj placenty a snižuje riziko preeklampsie. Spolu s vitaminy B6 a B12 snižuje hladinu aminokyseliny homocysteinu, která je považována za příčinu neurotubulárních defektů a preeklampsie.
  8. Kyselina listová je důležitá i pro muže. Je vynikajícím nosičem pro podporu vstřebávání zinku, který hraje důležitou roli v mužském reprodukčním systému. Nedostatek zinku může mít vliv na nízkou hladinu testosteronu, snížené libido, nedostatečné dozrávání spermií nebo poškození jejich chromozomů.
  9. Důležitá je také příprava jídla. Zeleninu je nejlepší jíst syrovou, ale pokud vyžaduje tepelnou úpravu, raději ji vařte v páře nebo v mírně vroucí vodě. Při přípravě masa dbáme na bezpečnost i lahodnost pokrmu. V zájmu zachování výživových složek dávám přednost
  10. jíme pomalejší tepelné zpracování při nižších teplotách. Důležitou součástí jídla jsou také zdravé tuky. Zahříváním se zbytečně poškozují cenné mastné kyseliny. Smažení proto není vhodnou přípravou pokrmu.

1Zdroj: Jezte (moudře), modlete se a milujte (urocentrum.sk)

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!