Celodenní bílkovinné menu: zdravé recepty na 5 chodů

Každého člověka, který chce zhubnout, jako první napadne otázka stravy. Pravděpodobně jste již slyšeli, že cvičení při hubnutí představuje pouze asi 20 % úspěchu, ale klíčem k vytoužené postavě je ve skutečnosti kvalitní strava a dieta na hubnutí.

Pokud jste se rozhodli pro rychlé a zdravé hubnutí sami, doporučujeme vám začít alespoň se zdravými recepty.

BÍLKOVINY JAKO ZÁKLADNÍ NÁSTROJ PRO RŮST SVALŮ A TĚLESNÝCH PROCESŮ.

Při výběru správných zdravých receptů na hubnutí byste však měli dbát nejen na to, aby obsahovaly dostatek zeleniny nebo vitaminů a nebyly příliš těžké a kalorické, ale měli byste věnovat pozornost také složení jednotlivých potravin a jejich makroživinám – zejména bílkovinám.

Bílkoviny ve stravě, a to nejen ve stravě, ale i v těle jako celku, mají nesmírně důležitou funkci, a to mimo jiné podporu růstu svalů. Proto rychlý úbytek hmotnosti neznamená vždy krásně vypracované tělo. Možná se vám podaří zhubnout, ale vaše tělo bude stále trochu ochablé a znetvořené. Abyste se tomuto nežádoucímu efektu vyhnuli, představují zdravé recepty s vysokým obsahem bílkovin jeden z klíčových bodů.

CO JSOU PROTEINY A JAK FUNGUJÍ?

Obecně platí, že bílkoviny mají v lidském těle velmi mnoho důležitých funkcí, zdaleka nejen růst svalů. „Opravují“ a budují tkáně v těle, podporují reakce probíhající v metabolismu, koordinují tělesné funkce a zajišťují správnou rovnováhu Ph a tekutin.

Skládají se z aminokyselin a jejich kombinací vzniká bílkovina. Celkem existuje až 20 aminokyselin, které v těle pomáhají vytvářet bílkoviny. A jaké jsou nejdůležitější funkce bílkovin z hlediska růstu svalů a trávení?

Růst svalů a udržování tkání

Bílkoviny v lidském těle se neustále proměňují. Za normálních okolností tělo odbourává stejné množství bílkovin, které používá pro růst svalů a tvorbu tkání, ale může odbourávat více bílkovin, než bylo schopno vytvořit, což vede k nedostatku bílkovin. K tomuto jevu dochází především během těhotenství nebo kojení, ale také během nemoci.

Rychlé hubnutí díky zdravému metabolismu

Velmi důležitou bílkovinou jsou enzymy, které zajišťují chemické reakce uvnitř i vně buněk lidského těla. Jednou z hlavních tělesných funkcí, která na nich závisí, je například dobré trávení. A právě struktura enzymů jim umožňuje spojit se s ostatními molekulami uvnitř buňky a spolupracovat tak na všech reakcích nezbytných pro váš metabolismus.

Proteiny pro silné a fit tělo

Pevnost tkání, kůže, kostí nebo šlach je zodpovědná za tzv. vláknité/fibrilární proteiny, které tvoří spojovací kostru určitých struktur v lidském těle. Patří mezi ně keratin, kolagen a elastin, které mají jedno společné – dodávají vám krásné pevné tělo a mladistvou pokožku.

Jak bílkoviny ovlivňují zadržování vody v těle?

Jednou z hlavních úloh bílkovin je zajišťovat rovnováhu tekutin v těle pomocí albuminu a globulinu. Pokud tělu nedodáváme dostatek bílkovin, snižuje se hladina albuminu a globulinu a v prostorách mezi buňkami se hromadí tekutiny, což vede k otokům, zejména v oblasti žaludku.

Zdá se tedy, že proteiny mají v lidském životě a v lidském těle svůj smysl. Stejně tak může být proteinová dieta velmi účinná, a to jak z hlediska hubnutí, protože snížíte denní příjem kalorií, tak z hlediska růstu svalové hmoty a celkové vytvarované postavy.

VYTVOŘENÍ KALORICKÉHO DEFICITU PRO RYCHLÉ A ZDRAVÉ HUBNUTÍ.

Klíčovou věcí, kterou je třeba mít na paměti při hubnutí, a proteinová nebo keto dieta není výjimkou, je zajistit dostatečný kalorický deficit. Jedná se o stav, kdy je příjem energie v podobě potravy nižší než její výdej.

Optimální denní příjem kalorií pro osoby ve věku 26-50 let s průměrnou denní aktivitou je přibližně 2000 kcal pro ženy a 2500 kcal pro muže. To znamená, že pokud se neustále stravujete zdravě, vaříte zdravé recepty, ale ty výrazně překračují optimální denní příjem kalorií, pak pravděpodobně nezhubnete, ba co víc, můžete dokonce přibrat. Zelenina a zdravé potraviny mají také kalorickou hodnotu, a když jich sníte příliš mnoho, výsledek je stejný – tloustnete.

Klíčem k úspěchu je nejen kvalitní složení, vyvážený obsah bílkovin ve stravě, ale také umírněná strava. Pro zdravý životní styl stačí dodržovat optimální denní příjem kalorií, pro zdravé a rychlé hubnutí je třeba dbát na kalorický deficit.

ZJISTĚTE SVOU BAZÁLNÍ RYCHLOST METABOLISMU, NEŽ PŘEJDETE KE ZDRAVÝM RECEPTŮM.

…abyste věděli, kolik dobrého a zdravého jídla můžete zkonzumovat a zároveň se snažit udržet kalorický deficit. Alfou a omegou celého snažení je zjistit relevantní informace o svém těle, ať už pomocí různých kalkulaček dostupných na internetu, nebo pod dohledem odborníka prostřednictvím komplexní metabolické diagnostiky.

Je třeba vzít v úvahu zejména bazální rychlost metabolismu, ale také aktivity prováděné během dne a jejich intenzitu. Bazální metabolismus je nejnižší množství energie, které musíte tělu dodat, aby mohlo fungovat, je to tedy energie pro vaše normální fungování. Při stanovení kalorického deficitu je třeba vzít v úvahu také termický efekt jídla, tj. energii potřebnou ke spálení snědeného jídla.

Svůj bazální metabolismus si můžete vypočítat také zde: Zjistěte si svůj bazální metabolismus, aby vaše zdravé recepty byly ještě zdravější.

Vážení potravin a kalorické tabulky – pomocníci pro kalorický deficit

Kromě pořádné dávky sebekontroly, odhodlání a hlavně dostatku informací o svém metabolismu je určitě skvělou volbou sáhnout po „externích“ pomocnících. Pokud se snažíte dosáhnout kalorického deficitu pomocí zdravých receptů a zdravých chutných jídel, dalším krokem je zaměřit se na informace týkající se kalorické energie a jednotlivých makronutrientů, i když se jedná o zdravé potraviny. Najdete je na zadní straně každé potraviny. Jakmile si stanovíte dostatečný kalorický deficit a množství jednotlivých makroživin, zejména bílkovin, ve stravě, můžete přejít ke zdravému vaření.

Zde mohou být velmi užitečné kalorické tabulky a kuchyňská váha je téměř nutností, protože je třeba vážit množství potravin, které chcete zkonzumovat. Jak jsme již zmínili, i po zdravých potravinách můžete ztloustnout, pokud jich jíte příliš mnoho.

Kromě toho kalorické tabulky zaznamenávají nejen množství a energetický příjem, ale v mnoha případech poskytují také informace o makronutrientech. To vám pomůže sledovat příjem bílkovin, které jsou nejdůležitější součástí kalorického příjmu, pokud jde o hubnutí a tvarování postavy. Současně si budete hlídat cukry i tuky.

ZDRAVÉ RECEPTY NA HUBNUTÍ K OBĚDU A VEČEŘI

Díky zdravým receptům na hubnutí může být váš jídelníček také mimořádně chutný, aniž byste se museli namáhat. Pokud se rozhodnete pro zdravou výživu, a ne pro tvrdý půst, je velmi pravděpodobné, že se vyhnete i jojo efektu. Zdravým stravováním si vytvoříte návyk na zdravý životní styl, takže místo toho, abyste se po dietě vrátili ke „staré klasice“, budete pokračovat ve zdravých receptech, protože vám chutnají a hubnutí s nimi není utrpením. Proto je pravděpodobné, že ani dlouhodobé stravování s nimi pro vás nebude problém.

Zdravá snídaně pro každého

Skvělým typem zdravé snídaně je mléčná rýže plná bílkovin. Nejenže vás zasytí, ale je také teplé, což je ráno pro žaludek velmi důležité. Pomůže rozproudit metabolismus a nezchladí střeva. Pro dokonalou kalorickou hodnotu a dostatek bílkovin doporučujeme NutriFood Keto Milk Rice, které má pouze 212 kcal a úžasně chutná. Pro sladký pocit ji můžete v přiměřeném množství ochutit například mraženým ovocem.

Cuketové špagety pro fit dietu

Špagety jsou bezpochyby jedním z nejoblíbenějších jídel. Tak rychlé, praktické a chutné. A tak kalorické. Nemusíte se jich vzdávat, jen je změňte. Cuketové špagety NutriFood Keto si vás získají svou svěžestí a lahodnou bylinkovou chutí. Mají pouze 147 kcal oproti běžným špagetám, které mají neuvěřitelných 400-600 kcal.

Zdravé recepty na večeři: co takhle omeleta s měkkou avokádovou náplní?

Jedení ve večerních hodinách je jedním z nejnebezpečnějších spouštěčů přibývání na váze. Kromě toho, kolik toho sníte, je také velmi důležité, co jíte. „Dám si jen trochu“ je prvním krokem k přibírání na váze, pokud každý den sníte „trochu“ chipsů nebo hromadu chleba se salámem. Místo toho zkuste svému tělu k večeři dopřát něco, co má rádo, ale co je zároveň v souladu se zdravou výživou. Jednoduchá omeleta ve zdravém receptu dostane zcela jiný nádech a kalorickou hodnotu. NutriFood Keto Omeleta s avokádovou náplní má pouze 441 kcal a je bohatá nejen na bílkoviny, ale také na zdravé tuky.

ZDRAVÉ SLADKOSTI A ZDRAVÉ CHIPSY NA SVAČINU.

Víme, že to je asi nejproblematičtější část stravování – pamlsky, svačinky, něco pro potěšení chuťových pohárků, svačina po obědě, chutná svačina nebo svačina. I to však lze vyřešit zdravým způsobem, zdravým životním stylem a dostatkem bílkovin ve stravě a všech potřebných látek pro tělo. A co je nejdůležitější – s optimálním množstvím kalorií za den, které z těchto pochoutek získáme.

Nejen zdravé brambůrky…

Určitě znáte ten pocit, když se blíží čas oběda, ale ještě to není ono. Trochu se mi zvedá žaludek a moje chuťové buňky také nespí. V takovém případě je na místě zdravá svačina. Kromě zdravých chipsů NutriFood Keto, které se skvěle hodí na „svačinu“ při práci, doporučujeme také náš zdravý recept na úžasné muffiny NutriFood Keto se slaninou a sýrem. A přestože se na první pohled jedná o pečivo, díky správným surovinám má jeden muffin pouze 245 kcal a skvěle chutná.

Zdravý mrkvový koláč na pozdní snídani

A pokud vaše srdce zatouží po sladkém dezertu, klidně si ho dopřejte, ale vybírejte s rozvahou. NutriFood Keto mrkvový koláč je sice kaloricky bohatší, ale obsahuje „zdravé kalorie“ v podobě zdravých ingrediencí, jako jsou vejce bohatá na bílkoviny nebo bílý jogurt, ovesné vločky a mrkev, které zase dodávají tělu vlákninu. Díky zdravé čokoládové polevě, kterou v receptu najdete, si ani nevšimnete, že jde vlastně o zdravou verzi sladkého.

Už jste si vybrali ten svůj? Doufáme, že nyní máte dostatek informací k zahájení nového zdravého životního stylu a naše zdravé recepty vám jen pomohou, nebo alespoň dodají motivaci zjistit ještě více.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!