Jak spolu souvisí obezita a onemocnění ledvin?

Ledviny čistí naše tělo. S obezitou se však naše tělo mění, což má vliv nejen na náš vzhled, ale zejména na důležité orgány.

S čím souvisí onemocnění ledvin? Velmi často existuje souvislost mezi metabolickými poruchami a poruchami výživy, dokonce i souvislost s obezitou. Zejména u osob s obezitou nebo související cukrovkou či hypertenzí je vyšší pravděpodobnost vzniku onemocnění ledvin.

Velmi důležitou roli hraje obezita, která je často spojena s cukrovkou. Jedná se o obezitu indikovanou onemocněním ledvin.,“ říká Prof. MUDr. Vladimír Teplan,DrSc. Dále dodává, že onemocnění ledvin úzce souvisí s omezenou schopností čistit krev.

Obezita je rizikovým faktorem pro vznik onemocnění ledvin a rozvoj chronických onemocnění, jako je cukrovka a hypertenze. Lze tomu však zabránit?

Pohyb a zdravý životní styl jsou důležité

Jde také o přístup. Důležité je uvědomit si, že s obezitou lze bojovat. Již dlouho víme, že obezita není vadou na kráse a má vážné zdravotní důsledky. Postihuje děti i dospělé a stává se stále závažnějším a rozšířenějším problémem. Zatěžuje a poškozuje ledviny, zhoršuje jejich funkci, mění jejich strukturu a může také způsobit postupné selhání ledvin.

Ještě horší je, když tento globální problém postihne lidi v raném věku. Dětská obezita nezpůsobuje pouze estetické problémy, ale může ovlivnit a změnit celé dětské tělo již v raném věku.

Chronickému onemocnění ledvin lze předcházet. Je třeba zvýšit povědomí, vzdělávat dospělé i děti o rizicích obezity, ale také o skvělých a dlouhodobých účincích zdravého životního stylu na organismus. Patří sem strava, fyzická aktivita, která může přispět k prevenci obezity a následně k prevenci onemocnění ledvin.

Světový den ledvin a obezity

Obezita je častým tématem Světového dne ledvin, který připadá na 9. Březen. Na stejný měsíc připadá také Světový den obezity (4.3). To je zajímavá skutečnost, protože tyto dva problémy spolu souvisejí. Souvislost mezi obezitou a onemocněním ledvin byla diskutována již v roce 2017. Skutečnost je taková, že u obézních lidí je reálné riziko chronického selhání ledvin 2 až 7krát vyšší než u lidí s normální hmotností.

Kila navíc výrazně zvyšují riziko akutního selhání tohoto důležitého čisticího orgánu. Ačkoli se může zdát, že tento závažný, život ohrožující stav vzniká rychle a z ničeho nic, obvykle je výsledkem dlouhodobých, několikaletých chorobných procesů, které mají svou posloupnost a trvání.

Ledviny obézních lidí musí s rostoucí tělesnou hmotností pracovat intenzivněji a filtrovat více krve a zejména metabolických odpadů. Jako fungující organismus proto musí fungovat na plný výkon. S transplantací ledviny u obézních pacientů jsou také spojeny komplikace, zejména v důsledku technických a zdravotních komplikací nebo vyššího počtu odmítnutí štěpu a úmrtí po transplantaci.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!