Není keto jako keto!

Na intenzivní reklamu na keto diet jsme si už zvykli. Jsou však keto diety skutečně bezpečné? Jsou všechny stejné, nebo je mezi nimi nějaký rozdíl? A jak vůbec rozumně zhubnout? O tom všem jsme si povídali se zakladatelkou a prezidentkou Aliance výživových poradců Slovenska PhDr. Iveta Nemcovou MBA.

Během našeho prvního rozhovoru padl termín „štíhlá obezita“. Můžete to vysvětlit?

Je to obezita, která není na první pohled vidět. O tom, zda jsme obézní, nerozhoduje pouze počet kilogramů. Ze zdravotního hlediska je důležité rozložení tuku v těle. Viscerální tuk se ukládá především v břišní dutině a obklopuje životně důležité orgány, jako jsou játra a srdce. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že může vést k chronickým onemocněním. Z odborného hlediska mě znepokojuje bezohledná rovina biznisu s různými druhy nutričně nevyvážených diet. Právě ketodiety jsou často prezentovány jako snadný způsob, jak zhubnout „za dva týdny do plavek“. Většina ketodiet však obsahuje potraviny s nedostatečným množstvím mikroživin, které by neměly být užívány jako plnohodnotná náhrada celodenní stravy. Tělo je tak ochuzeno o mnohé živiny. Proto jsou levné. Ušetřené peníze investují na úkor kvality raději do reklamy.

Jaká konkrétní zdravotní rizika s nimi mohou být spojena?

Nekontrolované užívání ketodiety může vést k zdravotním rizikům, zejména u osob s metabolickým, onkologickým nebo civilizačním onemocněním. Člověk by neměl držet dietu bez předchozího vyšetření svého zdravotního stavu. Ne však podle internetu, ale na základě podrobné analýzy metabolismu nutričním terapeutem nebo lékařem.

Existuje také bezpečná ketodieta?

Na rozdíl od výše uvedených diet založených na „HP“, tj. potravinách s vysokým obsahem bílkovin (High-Protein), stojí tzv.„MRP„, tj. Meal Replacement Product. Jedná se o nutričně vyvážené potraviny, které jsou určeny jako bezpečná, plnohodnotná náhrada celodenní stravy. Tedy výhradně jako jediný zdroj výživy. Během této diety tělo dostává 100 % doporučené denní dávky potřebných vitaminů, minerálů, aminokyselin a stopových prvků.

Jak poznám, že se jedná o dietu, která pro hubnutí využívá MRP potraviny , s přesně upraveným komplexem živin? A kde takovou dietu získám?

Prostřednictvím poradenských center v České republice, na Slovensku a Maďarsku. Jedná se o klinicky testované a lékařsky ověřené programy NUTRI FOOD PLAN, které se skládají z nutričně vyvážených potravin NutriFood MRP. Tyto nízkoenergetické a vysokoproteinové potraviny splňují přísnou legislativu EU pro plnohodnotnou náhradu celodenní stravy. Tyto potraviny nejsou k dostání v eshopu, v lékárně nebo drogerii, ale pouze u kvalifikovaného výživového poradce a pouze na základě vstupního vyšetření a konzultace.

Jste prezidentkou Aliance výživových poradců Slovenska. Zároveň jste se stali odborným garantem školení výživových poradců NUTRI FOOD PLAN. Proč jste se rozhodli pro takovou spolupráci?

Mám-li se vyjádřit ke konkrétní značce v oblasti výživy nebo se podepsat pod kvalifikovanou odbornost jejich členů, musím být přesvědčena o její bezpečnosti s ohledem na lidské zdraví. Na spolupráci s výživovými poradci oceňuji, že jim nejde primárně o prodej výrobků, ale v první řadě o kvalitní poradenství a pomoc v redukci či optimalizaci hmotnosti.

Pokud je hlavním cílem zlepšení zdraví, znamená to, že tyto redukční programy jsou bezpečné i pro osoby trpící zdravotními problémy?

Jedná se o plnohodnotnou náhradu celodenní stravy nastavenou do šesti redukčních a výživových programů. Zda se jedná o úplnou nebo částečnou náhradu stravy, závisí na typu programu a především na zdravotním stavu člověka. Hubnutí je vždy pod dohledem odborníka. Potraviny s nízkým obsahem sacharidů jsou vhodné i při onemocněních: cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, ztukovatění jater, metabolický syndrom, artróza, osteoporóza, vnější projevy kožních onemocnění, jako příprava před operacemi vyžadujícími snížení hmotnosti atd. V České republice jsou některé vybrané potraviny NutriFood MRP pro vybrané jedince hrazeny ze zdravotního pojištění.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!