Nezávazná online kalkulačka! Okamžitě budete vědět, na čem jste.

Kdy jste dostali něco zadarmo? A i když jste je získali, ve většině případů byly určitě jen nepraktickou zbytečností. Ale co možnost zjistit stav vašeho těla? Nezávazně, bezplatně a především okamžitě. Připravili jsme novou, komplexnější online kalkulačku, jejíž výsledky obdržíte pouze vy. Přijďte si to vyzkoušet. Můžete tím jen získat.

Proč je důležité průběžně sledovat svou hmotnost a rozložení tělesného tuku?

Lidské tělo také podléhá módním trendům. Dříve byla „in“ kyprá postava Venuše, později vosí hýždě a dnes obdivujeme brazilské hýždě. Kouzlo těla spočívá v jeho rozmanitosti. Krása však začíná u zdraví. Kromě toho se naše potřeby, zvyky a životní tempo v průběhu času mění. Mění se také naše kondice a hmotnost. Pro dosažení a udržení dobrého zdraví je důležité průběžně sledovat svou hmotnost a rozložení tuku v těle. V dalším textu se dozvíte nejen důvody tohoto jednoduchého sledování, ale také praktické tipy.

Výhody a nevýhody výpočtu BMI

Nejčastěji používaným ukazatelem je index tělesné hmotnosti, známý jako BMI (Body Mass Index). Tento index hodnotí tělesnou hmotnost v poměru k výšce. BMI poskytuje jednoduchý způsob rozdělení osob do různých hmotnostních kategorií, jako je podváha, normální hmotnost, nadváha nebo obezita. Pravidelným sledováním BMI můžeme odhalit výrazné změny v hmotnosti člověka, což pomůže včas odhalit případné zdravotní problémy nebo rizika.

Nízké hodnoty BMI svědčící o podváze mohou naznačovat svalovou artrózu, úbytek kostní hmoty a problémy s imunitním systémem. Naopak vysoké hodnoty BMI jsou často spojeny se zvýšeným rizikem přidružených onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, diabetes II. typu a rakoviny. Pokud tedy budeme své hodnoty BMI průběžně sledovat, můžeme pružně reagovat změnou životního stylu, stravovacích návyků a dalšími preventivními opatřeními.

Výpočet BMI je však pouze orientační . O tom, zda jsme obézní, nerozhoduje pouze počet kilogramů. Ze zdravotního hlediska je důležité rozložení tuku v těle a BMI o tom nevypovídá. Existuje takzvaný viscerální tuk, který se ukládá hlavně uvnitř břišní dutiny a obklopuje životně důležité orgány, jako jsou játra a srdce. Její nebezpečí spočívá v tom, že může vést k chronickým onemocněním. Proto doporučujeme sledovat také poměr obvodu pasu a boků.

Sledování indexu WHR pro přesnější výsledky

Další hojně používanou metrikou je WHR, tj. poměr pasu a boků. Jedná se o poměr obvodu pasu k obvodu boků.

Sledováním obvodu pasu a boků můžeme zjistit:

  • jaký typ postavy máme (periferní vyvážený, centrální, rizikový).
  • ale také to, zda nás viscerální tuk ohrožuje.
  • a jaká zdravotní rizika jsou s ním spojena.

Viscerální tuk je doslova skrytou hrozbou pro naše zdraví. Přispívá k rozvoji diabetu II. typu, srdečních a nádorových onemocnění. Ovlivňuje rozvoj zánětlivých procesů a schopnost zpracovávat cukry. U osob s nadměrným množstvím viscerálního tuku je riziko předčasného úmrtí vyšší než u osob s malým množstvím tuku v těchto oblastech. Množství viscerálního tuku navíc nemusí vůbec souviset s nadváhou nebo obezitou. Proto hovoříme o „skryté hrozbě“. Dokonce i štíhlí lidé mohou mít v některých případech stejně viscerálního tuku jako ti, kteří jsou baculatí.

Jak správně změřit obvod pasu?

Použijte krejčovský metr nebo provázek, který změříte pomocí pravítka. Měří se uprostřed mezi posledním žebrem a horní částí kyčelní kosti. Měla by to být část těsně nad pupkem. Při měření buďte uvolnění, nezatahujte břicho. Jemně vydechujte. Nepřesným výpočtem nic nezískáte. Spíše naopak.

Jak správně změřit obvod boků?

Změřte si boky v nejširším místě kolem hýždí. Krejčovský metr/špagát opět pevně držte, ale neutahujte ho. Ujistěte se, že je ve vodorovné poloze. Úhlopříčná poloha měřidla zbytečně zkresluje naměřené hodnoty. Zaznamenejte oba údaje a zadejte je do online kalkulačky.

Oba tyto ukazatele, BMI i WHR, jsou přínosné pro sledování změn souvisejících s úpravou stravy a životního stylu. Toto sledování pomáhá jednotlivcům udržet si motivaci a pokračovat na cestě ke zdraví.

Klikněte na naši online kalkulačku a my vám vše vypočítáme.

Pokud nepatříte mezi matematické nadšence, jistě vás potěší naše komplexní online kalkulačka, kterou jsme vytvořili pro zjednodušení výpočtu BMI i WHR. Zadejte nezávazně své hodnoty a ihned uvidíte, jak na tom vaše tělo je. Vaše údaje nebudou nikde zveřejněny. Jedná se pouze o nezávaznou pomůcku pro posouzení vašeho aktuálního stavu.

Image by cookie_studio on Freepik

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!