Těchto 10 výživových tipů změní život vašeho dítěte k lepšímu.

Přestože se na problém obezity upozorňuje poměrně často, společnost se dětskou obezitou dostatečně nezabývá. Právě stravovací návyky dětí získané v raném věku jsou nesmírně důležité pro pozdější možný rozvoj obezity a souvisejících onemocnění. Genetika má na vznik obezity pouze částečný vliv. Vývoj obezity je do značné míry ovlivněn výchovou ke správné výživě. Jednoduše řečeno, to, co dítěti servírujeme na talíř, co vidí jíst nás, zda ho podporujeme ve sportu, zda a jak řešíme vlastní váhu, to vše jsou vzorce chování, které dítě zásadně formují.

Můžeme ovlivnit genetickou predispozici dítěte k obezitě?

Pokud jde o vznik obezity, genetika ovlivňuje tělo asi z 50 %. Je však třeba poznamenat, že se jedná o geny aktivované životním stylem, který může člověk regulovat .

Mnoho rodičů, a zejména prarodičů, považuje u svých potomků „pár kilogramů navíc“ za příjemné a přirozené. No nadváha a obezita zbytečně(!) komplikuje život. A nejde jen o estetický problém. Důležitý je dopad obezity na zdraví.

„Pár kilo navíc“ by se nemělo podceňovat

U obézních dětí a dětí s nadváhou se stále častěji objevují nemoci, které byly dříve charakteristické pouze pro dospělé. Jedná se o diabetes II. typu, ztuhnutí jater, trombózy nebo vysokého krevního tlaku. Přibližně 3 ze 4 obézních dětí ve věku 5 až 17 let mají alespoň jeden rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních příhod. U dospívajících chlapců může obezita vést ke zvýšené produkci mužských pohlavních hormonů. U dospívajících dívek k problémům s menstruačním cyklem nebo akné. Obezita „zkracuje dětství, protože urychluje nástup puberty.

Nejdůležitějším obdobím v životě dítěte, kdy se dá určit, zda bude ohroženo obezitou, je početí, tedy druhý rok života. Mnoho studií spojuje obezitu u těhotných matek s neurovývojovými poruchami u potomků (PAS, ADHD, hyperaktivita) nebo opožděným vývojem jemné motoriky. Proto je důležité budoucím rodičům připomenout, aby se před početím dítěte zaměřili na zdravý životní styl a optimální váhu. Pokud mají nadváhu nebo obezitu již v době početí, mají stále mnoho možností, jak optimálně ovlivnit vývoj svého dítěte, například zlepšením stravy.

DESET VÝŽIVOVÝCH DOPORUČENÍ pro celou rodinu

Rodiče mají rozhodující vliv na váhu svých dětí. Stáhněte si zdarma praktického průvodce, 10 výživových doporučení sestavených nutričními terapeuty, která by měli znát všichni členové domácnosti.

Co mohu jako rodič udělat se sebou a svou váhou?

Je důležité dbát na svou váhu, jen tak dáme dobrý příklad svým dětem. Metabolismus každého z nás je jiný. Pro začátek je důležité pochopit, jak funguje vaše tělesná hmotnost, znát a sledovat svůj BMI nebo WHR. Pokud si chceme udržet ideální váhu nebo ji snížit, měli bychom vědět, jak to udělat rozumně a bezpečně. Vyhněte se drastickým nárazovým dietám nebo konzumaci levných potravin s vysokým obsahem bílkovin, z nichž mnohé bývají chudé na potřebné živiny.

Naopak místo potravin „HP“ zvolte takzvaný„MRP„, neboli Meal Replacement Product. Jedná se o nutričně vyvážené potraviny, které jsou určeny jako bezpečná, plnohodnotná náhrada celodenní stravy. Tedy výhradně jako jediný zdroj výživy. Během této diety tělo dostává 100 % doporučené denní dávky potřebných vitaminů, minerálů, aminokyselin a stopových prvků. Na Slovensku existuje pouze několik redukčních a výživových programů, které jsou založeny na klinicky testovaných a lékařsky ověřených nízkokalorických potravinách. Jedná se o programy NUTRI FOOD PLAN, které se skládají z nutričně vyvážených potravin NutriFood MRP. Zároveň jsou jediné, které splňují přísnou legislativu EU pro plnohodnotnou náhradu celodenní stravy. Tyto potraviny nejsou k dostání v eshopu, v lékárně nebo drogerii, ale pouze u kvalifikovaného výživového poradce a pouze na základě vstupního vyšetření a konzultace.

Pokud budeme průběžně sledovat svou váhu a dodržovat zdravý životní styl, bude pro nás snazší udržet si ideální váhu, kondici a zdraví a dát dobrý příklad svým dětem. Každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo zdravé a v pořádku. Důležité je vychovávat ji tak, aby byla „gramotná“ v oblasti zdravého životního stylu, důležitosti životního stylu a pohybu.

Čísla se nechtějí pustit

Více než 20 % dětí na Slovensku trpí nadváhou, což je o 2 % více než v roce 2019. Nejčastěji se jedná o děti ve věku 12 až 13 let. Na Slovensku žije 858 tisíc dětí do 14 let, z toho 170 tisíc trpí obezitou.

Podle statistických údajů Národního centra zdravotnických informací na Slovensku patří Košický a Prešovský kraj mezi kraje na Slovensku s nejvyšším podílem dětí s nadváhou a obezitou.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!