Snažíte se zhubnout a všechny předchozí diety byly neúspěšné?

Může za tím být zpomalený metabolismus. MUDr. Martina Cibíková dává skvělé rady, jak to urychlit.

„Metabolismus je pojem, který zahrnuje širokou škálu nepřetržitých chemických a tělesných procesů, které udržují tělo při životě. Jednoduše řečeno – jde o přeměnu přijaté potravy na využitelnou energii. Rychlost, kterou tento proces probíhá, se také nazývá rychlost metabolismu. Čím rychlejší je náš metabolismus, tím rychleji můžeme zhubnout. Naše tělo spaluje energii rychleji i v klidu.“ vysvětluje MUDr. Cibiková. „Metabolismus každého z nás je jiný, ale existují určité principy a podněty, které náš metabolismus zpomalují,“ dodává MUDr. Cibiková.

Co zpomaluje metabolismus?

 • Nesprávný stravovací režim – pokud jíte málo a zejména nepravidelně během dne a večer to doháníte vyprazdňováním ledničky, čeká váš metabolismus velký šok. Jeho aktivita se zpomaluje nepravidelným jídlem během dne, což se projevuje i večer.
 • Nedostatečný a nepravidelný pitný režim – tekutiny, nejlépe voda, jsou nejpřínosnější pro zlepšení metabolismu. Vyplavují z těla škodlivé a toxické látky a napomáhají peristaltice a pohybu střev. Proto ti, kteří nepijí dostatek tekutin, mají také problémy s metabolismem.
 • Různé redukční a agresivní diety – existuje jich několik, ale pozor, protože většina diet stejně končí jojo efektem, a to proto, že razantní odepření jídla ještě více zpomalí metabolismus a po skončení diety si tělo začne vytvářet tukové zásoby z nového jídla.
 • Nedostatek svalové hmoty – čím méně svalové hmoty máte, tím pomalejší je váš metabolismus.

Tipy, jak účinně zrychlit metabolismus:

 • Začátek dne je důležitý. Nezapomeňte proto na snídani, která by se měla skládat nejlépe z ovoce, zeleniny nebo nízkotučného jogurtu.
 • Jezte více jídel denně, nejlépe pět, s minimem tuku u snídaně, více sacharidů u oběda a více bílkovin u večeře.
 • Zařaďte do svého jídelníčku ryby, protože rybí tuk zvyšuje hladinu enzymů spalujících tuky a pomáhá zrychlit metabolismus, který může spálit až o 400 kalorií více.
 • Pijte hodně tekutin, doporučuje sevypít alespoň dva litry vody denně, protože to nastartuje váš metabolismus a zlepší funkci vašeho trávicího systému.
 • Nezapomínejte na regeneraci organismu a pravidelný odpočinek, takže pravidlem by mělo být zhruba 8 hodin odpočinku denně. A žádné přespávání.
 • Zvýšení teploty také podporuje zrychlení metabolismu, ideálně pokud se jedná o něco, co je poháněno teplem – např. chilli. Není však nutné to přehánět, aby nedošlo ke zdravotním komplikacím. Místo toho vyzkoušejte osvědčené doplňky stravy z lékárny, které obsahují extrakt z chilli.
 • Zapomeňte na hladovění a nezkoušejte nevyzkoušené diety – pokud nebudete jíst delší dobu, dosáhnete pouze krátkodobého úbytku hmotnosti. Především se z těla vyplavují látky, které se po skončení takové diety jako první vracejí, a navíc se zpomaluje metabolismus, takže dochází k opaku.

„Pokud se však rozhodnete držet dietu, doporučuji vám, abyste ji drželi pod dohledem. pod dohledem odborníka na výživu. Nejenže vám sestaví vhodný program hubnutí, ale bude také pravidelně dohlížet na to, aby vaše hubnutí bylo zdravé a bezpečné. Osobně mám dobrou zkušenost s léčebnými a redukčními programy NutriFood, kde vám certifikovaní odborní poradci pomohou nejen zhubnout, ale také nastavit správné stravovací návyky po ukončení redukčního programu bez jojo efektu.“ uzavírá MUDr. Cibiková.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!