Vladimír Teplan: ketodieta vyžaduje přístup odborníka nebo výživového poradce

Diety mají své výhody, ale také rizika. Před zahájením diety je proto nutné mít veškeré informace a přehled o odborném poradenství u výživového poradce. Jaká jsou rizika ketodiety? Náš odborník Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.

V poslední době se setkáváme s různými druhy ketodiet, zejména na internetu. Jednoduše řečeno, jsou prezentovány jako univerzální a snadný způsob hubnutí. Jsou nabízeny všem, ale zapomíná se na riziko, které tato strava může přinést. Zejména pokud jde o lidi s existujícími nemocemi.

Rizika a zlepšení

„Jako odborníkovi, který se již desítky let zabývá problematikou metabolismu a výživy spojené s obezitou, mi tato nekontrolovatelná a klamavá reklama vadí,“ říká Vladimír Teplan.„Koneckonců jsem v první řadě zodpovědný za zdraví svých pacientů a za zdraví svých pacientů.“

Správně podávaná strava snižuje množství tukové tkáně. Tím se zlepšuje úbytek hmotnosti v oblasti břišního tuku a snižuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění, poruch metabolismu tuků, kyseliny močové nebo dokonce vysokého krevního tlaku.

A koho může ohrozit nesprávná ketodieta? Například pacient s cukrovkou. Je proto nutné znát základní informace a rizika, která lze očekávat.

Původní ketodieta byla vyvinuta v letech 1920-1930 jako léčba epilepsie u dětí,“ pokračuje Vladimír Teplan. „Bylo totiž prokázáno, že velmi nízký příjem sacharidů a vysoký příjem tuků a některých bílkovin vede k tvorbě ketolátek, které mohou sloužit jako důležitý zdroj energie v mozkových buňkách namísto glukózy, která se vyrábí ze sacharidů.“

V současné době se pod pojmem ketodieta rozumí dieta, která díky velmi nízkému obsahu sacharidů se zastoupením dalších živin (bílkovin a tuků) vede ke zvýšené tvorbě keto tuku z tukové tkáně.

Tato strava obsahuje 60 % tuků, 35 % bílkovin a necelých 5 % sacharidů. Principem účinku ketodiety a jejího klinického projevu při velmi nízkém příjmu sacharidů je především úbytek tuku.

Složení diety umožňuje relativně rychlý nástup účinku s vedlejšími metabolickými komplikacemi, jako je pachuť v ústech nebo změna dýchání (vylučování ketolátek). Může se také objevit zvýšená tvorba moči (vylučování ketolátek močí), časté bolesti hlavy a pochopitelně psychický pocit z velké změny stravy s přísným omezením sacharidů, včetně polysacharidů (škrobů).

Co je však nejdůležitější?

Nejdůležitější je poradit se s odborníkem. V současné době se pozornost výživových poradců u klientů, kteří jsou ještě zdraví a chtějí pouze zhubnout, přesouvá na lékařské indikace diet. Patří mezi ně cukrovka, hypertenze a ischemická choroba srdeční, stejně jako metabolický syndrom u obezity.

Současně má dieta pozitivní vliv na stav pohybového aparátu: klouby, dnu, výskyt močových kamenů, ale se skutečným úspěchem také na celkovou psychickou harmonii pacienta. Při dlouhodobém užívání je však nutný vysoký příjem tekutin a vyvážení minerálů, zejména draslíku a hořčíku.

Tři rady od Vladimíra Teplana: Jak jíst a pít v letních měsících?

Nekontrolované podávání ketodiety představuje riziko zejména pro osoby s onemocněním ledvin, střev, nevyrovnanou cukrovkou a pro osoby se srdečními problémy.

Proto by dietu neměli zahajovat pacienti nebo klienti, kteří neprošli řádnou zdravotní prohlídkou. Ne podle internetu, ale podle podrobného dohledu a analýzy metabolismu nutričním terapeutem nebo podle doporučení lékaře.

PROF. VLADIMIR TEPLAN, DRSCV současné době se pod pojmem ketodieta rozumí dieta, která díky velmi nízkému obsahu sacharidů při zastoupení dalších živin (bílkovin a tuků) vede ke zvýšené tvorbě ketolátek z tukové tkáně. Principem účinku ketodiety a jejího klinického projevu při velmi nízkém příjmu sacharidů je především úbytek tuku.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!