Zvýšené riziko a snížená účinnost vakcíny Covid-19 při obezitě

Využijte možnosti zůstat doma a dodržovat domácí individuální program ke snížení obezity.

OBEZITA A COVID-19

Až 75 studií provedených na 400 000 pacientech z Evropy, Asie a Ameriky prokázalo vyšší riziko infekce u obézních pacientů. Obezita je metabolické onemocnění, u kterého se metabolické komplikace, jako je diabetes, vysoký krevní tlak a hyperlipidémie, projeví až s odstupem času. Pacienti si tak během těchto let neuvědomují závažnost situace a mají falešný pocit, že mají dostatek času na změnu životního stylu. To však není případ Covidu-19. U obézních pacientů na jednotkách intenzivní péče je nárůst až o 74 % vyšší než u lidí s normální hmotností. Riziko úmrtí je u těchto pacientů až o 48 % vyšší.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrný Čech ve středním a vyšším věku trpí nadváhou až mírnou obezitou. Podle údajů jí trpí 47 % mužů a více než třetina žen, přičemž každý pátý muž a 18 % žen je obézních. Údaje shromážděné v druhé polovině roku ukazují, že k nárůstu hmotnosti, zejména u střední generace, přispělo jarní omezení pohybu v první vlně epidemie Covid-19.

Účinnost vakcíny Covid-19 u obézních pacientů

Obezita významně omezuje plicní ventilaci, což potvrzují i sami lékaři. Nejenže zhoršuje imunitní reakci na virovou infekci a zvyšuje zánětlivé procesy v těle. Pokud má pacient velký obvod pasu a vysokou tělesnou hmotnost, je to určitá komplikace v péči o jeho stav; problém může nastat zejména při zavedení plicní ventilace nebo polohovém zvýšení objemu jeho dechu. Hlavní příčinou úmrtí obézních pacientů na Covidu-19 je syndrom akutní respirační tísně, ke kterému jsou obézní lidé náchylnější. Obézní bohužel nemusí „zachránit“ ani jinak účinná vakcína. Je také skutečností, že imunita obézních pacientů nemusí správně fungovat ani při očkování proti jiným nemocem. Některé typy očkování fungují na základě stimulace, kdy se do těla vnese informace o povrchových antigenech viru, která pak stimuluje imunitní buňky k produkci protilátek. Spouštění těchto protilátek a doba jejich působení mohou být u obézních lidí mnohem nižší v důsledku změn v tukové tkáni.

Boj proti přibývání na váze během pandemie

Zabránit přibývání na váze během pandemie, kdy jsme omezeni různými opatřeními, jako je omezení pohybu nebo sociálních kontaktů, je obtížnější, ale stále možné. Přirozený pohyb, jako je chůze do práce, není běžný, protože lidé začali více pracovat z domova. Na druhou stranu mají více času na kontrolu složení stravy a nastavení stravovacího režimu, což v případě obědových rituálů během pracovní polední přestávky není možné. Většina lidí se vydává snadnější cestou a během polední pauzy navštěvuje restaurace rychlého občerstvení, zatímco při práci doma mohou sáhnout po nízkosacharidové stravě. Lidé tak mají více prostoru pro individuální fyzickou aktivitu. V pohodlí domova si mohou zacvičit podle různých cvičebních videí, například na YouTube.

Nejlepším možným začátkem na cestě k vysněné postavě a změně životního stylu je obrátit se na výživového poradce NUTRI FOOD PLAN, který s vámi pracuje individuálně a může vám poskytnout online výživové poradenství navzdory vaší aktuální situaci. Na základě konzultace může výživový poradce sestavit individuální stravovací plán „na míru“.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!