Rychlý úbytek hmotnosti může způsobit ochabnutí a povadnutí kůže. Jak tento estetický problém vyřešit?

Kůže je jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla. A věděli jste, že je to také náš největší orgán? Lidská kůže plní řadu funkcí, například ochrannou, termoregulační, smyslovou, vylučovací a estetickou.

Jak rosteme, roste s námi i naše pokožka. Je velmi citlivý a zaznamená i sebemenší dotek nebo bolest.

KŮŽE A HUBNUTÍ. JAK SE VZÁJEMNĚ OVLIVŇUJÍ?

Stav naší pleti může mít významný vliv na naše sebevědomí. Kůže je proměnlivý, dynamický orgán, který se dokáže sám regenerovat. Má také schopnost přizpůsobit se proporcím našeho těla, např. když rosteme, pohybujeme se, přibíráme nebo hubneme.

Jakmile člověk zhubne, naše elastická kůže ztrácí vrstvy tuku, které ji udržují napnutou.„Buňky nemají dostatek času přizpůsobit se novému tvaru,“ říká odbornice na výživu Miroslava Gubrická. „Během přibývání na váze si to člověk neuvědomuje. Po zhubnutí se však často objeví nepříjemný problém, a tím je povislá kůže.

Hubnutí s sebou přináší určité změny: změna životního stylu, změna stravování , snížení nadváhy a zlepšení zdravotního stavu. Někdy však přináší i nežádoucí estetické komplikace v podobě povislé kůže, zejména na břiše, ale také na pažích nebo prsou.

Lidé se snaží především rychle zhubnout, ale rychlé hubnutí může mít i negativní vedlejší účinky. Při krátkodobé dietě se však není třeba obávat, v některých případech jde o normální proces.

„Pokud vám na kritických místech zůstane povislá kůže, je to po výrazném zhubnutí zcela normální a je třeba s tím počítat,“ pokračuje výživová poradkyně Miroslava Gubrická. “ Zpravidla se k tomu nedostanete normálním hubnutím pomocí cvičení a úpravou stravy ale spíše po bariatrické operaci (bandáž žaludku), rychlém úbytku hmotnosti nebo po nízkobílkovinné dietě.“

Kůže je pružná. To znamená, že pokud zhubnete a v pase vám ubude 10 nebo 20 centimetrů a obezitou jste netrpěli mnoho let, v takovém případě se vám problém pravděpodobně vyhne.

Pokud máte na břiše příliš mnoho tuku, kůže se sama nezpevní, ani když je proces hubnutí pomalý. Tehdy pokožka potřebuje pomoc. Přebytečné kůže se však nezbavíte ani poctivým cvičením. Všechno má však svůj čas.

JAK ZPEVNIT POKOŽKU?

Během snižování hmotnosti je nutné, abyste zajistili, že vaše tělo funguje co nejlépe. Ve vaší stravě by neměly chybět bílkoviny, které se podílejí na tvorbě svalů. Potřebujete také přijímat dvě důležité složky, které udržují pokožku pružnou a elastickou: kolagen a elastin.

Rozhodně byste měli do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na bílkoviny, jako je tvaroh, mléko, luštěniny, tofu, semínka, ořechy, ryby, vejce, kuřecí a krůtí maso, klíčky nebo cizrna.

Vyhněte se nezdravé stravě

Je důležité se zdravě stravovat. Jak toho dosáhnete? Zaměřte se na potraviny bohaté na antioxidanty, vitamin E a omega 3 mastné kyseliny. V tomto případě byste měli zapomenout na cukr nebo smažená jídla.

Pijte vodu!

Voda je nejdůležitější složkou našeho těla. Dodržování pitného režimu je pro nás důležité i mimo hubnutí.

Dostatek tekutin je klíčem nejen k hubnutí, ale také k detoxikaci organismu, díky níž se tělo zbavuje toxických látek. Denně byste měli přijmout asi 2,5-3 litry vody, ale vše závisí na vaší hmotnosti, fyzické aktivitě a prostředí, ve kterém se pohybujete.

Pohyb je cesta

Když kůže ještě není příliš natažená, je nejlepší začít s pohybem. K vyplnění kůže je třeba vybudovat svaly. Nejúčinnější je silový trénink 2 až 3krát týdně. Vhodná jsou také cvičení jako plank, plavání, tanec nebo jízda na kole.

Uvolněte se

Je možné se zbavit povislé kůže pomocí masáže? Proč ne! Masáž totiž podporuje krevní oběh, což vede ke zlepšení stavu pokožky. Správnou volbou je masáž před koupelí pouze olivovým nebo kokosovým olejem.

Kůže bude následně udržována. Pokud se například chcete zbavit strií, sáhněte po mandlovém oleji. Olej z aloe vera podporuje vypínání pokožky a také její pružnost a hydrataci. Dopřejte si peeling: odstraňte odumřelou kůži, abyste zvýšili krevní oběh a produkci kolagenu.

Dnes existují také krémy na zpevnění pleti s rostlinnými složkami, jako je aloe vera, kyselina hyaluronová, výtažek z kvasnic, sójové proteiny, vitamin C, vitamin E, vitamin A, které mohou pleti pomoci.

KŮŽE A BÍLKOVINY

Je vědecky prokázáno, že vzhled naší pleti souvisí s množstvím kolagenu a elastinu. Kolagen a elastin jsou dva proteiny, které se nacházejí v pojivové tkáni. Společně udržují pokožku silnou a pevnou. S věkem se mění vlastnosti kůže, ztenčuje se, ztrácí podkožní tuk, bílkoviny a zejména kolagen. Co proti tomu můžeme dělat? Chraňte pokožku před UV zářením, kontrolujte příjem cukrů ve stravě, protože nadbytek cukru se váže na kolagen a způsobuje glykaci, tj. degradaci a dysfunkci bílkovin. Kouření také vytváří více volných radikálů, spouští zánětlivý proces a urychluje stárnutí pokožky.

Například vitamin C, retinoidy vitaminu A nebo peptidy podporují funkci kolagenu.

Naše pokožka potřebuje časem péči jako každý jiný orgán. Cvičení, vitamíny, ovoce, zelenina a ryby: i tyto potraviny mají pozitivní vliv na naši pokožku, která má více než jen estetickou funkci, je to jeden z našich nejdůležitějších orgánů.

VYVÁŽENÁ STRAVA V PODOBĚ KETODIETY

Ladislav Bekó vážil 175 kg. Přejídával se a přibíral tolik, že ho dietolog nemohl zvážit.

Ladislav se rozhodl obrátit na společnost NUTRI FOOD PLAN. Podstoupil odbornou konzultaci a pustil se do hubnutí. Po výběru programu, který mu „padl jako ulitý“, se mu podařilo zhubnout 53 kg.

Proto je při hubnutí důležitý také názor odborníka , výživový poradce nebo trenéra. Například Ladislav dostával všechny potřebné vitamíny a živiny ve formě potravin NutriFood a vyhnul se tak výše zmíněným problémům.

Díky ketodietě pod dohledem odborníků zůstal více motivován zhubnout, žít zdravěji a rozhodl se změnit svůj životní styl. Nezapomeňte, že váš poradce vám může s problémy s hubnutím pomoci více než například internet.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!