Proč je obezita rizikem pro koronavirové onemocnění? Možná menší účinnost vakcín u obézních osob

Na otázky, jaké jsou rizikové faktory koronavirové infekce a proč mezi ně patří i obezita, která je v popředí velkého zájmu světové veřejnosti, odpovídal obezitolog, nefrolog a dietolog Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.

Výsledky studie, které se zúčastnilo téměř 400 000 pacientů, ukazují, že pacienti s obezitou a BMI mezi 30 a 35 kg/m2 mají o 113 % vyšší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici na plicní ventilaci, než pacienti s normální hmotností. Pravděpodobnost přijetí na jednotku intenzivní péče se zvyšuje o 74 % a riziko úmrtí o 48 %. Podle časopisu Science obezita ovlivňuje imunitní systém, podporuje chronické záněty a tvorbu krevních sraženin. To vše může nemoc covid-19 ještě zhoršit.

HUBNUTÍ JAKO PREVENCE PROTI KORONAVIRŮM?

„Závažný průběh a fatální následky tohoto onemocnění jsou patrné v USA, kde 40 procent populace trpí nadváhou a obezitou,“ uvedla pneumoložka Anne Dixonová z Vermontské univerzity. Studie provedená ve Spojených státech zjistila, že ze 17 000 pacientů nakažených koronavirem a hospitalizovaných v nemocnicích mělo 29 % nadváhu a 48 % obezitu.

Obézní lidé také často trpí dalšími komorbiditami, které zvyšují riziko závažné kovid-19, jako jsou cukrovka, hypertenze, ischemická choroba srdeční, plicní onemocnění s astmatem, spánková apnoe, alergie a onemocnění ledvin. Často se vyskytuje několik metabolických poruch spojených s obezitou současně v podobě „metabolického syndromu“.

Lidské zdraví a výživa jsou v přímé úměře.

Jiná americká studie provedená nedávno na univerzitě v New Orleans, která zahrnovala 287 hospitalizovaných pacientů s plicní formou nemoci covid-19, ukázala, že samotný metabolický syndrom významně zvyšuje pravděpodobnost přijetí na jednotku intenzivní péče a nasazení umělé ventilace. Počáteční zvýšený index tělesné hmotnosti (BMI) signalizuje zvýšené riziko závažného průběhu nemoci covid-19. Vztah je lineární, takže BMI a riziko se zvyšují stejnou rychlostí.

CVIČENÍ PRO SNÍŽENÍ HMOTNOSTI A ZLEPŠENÍ KONDICE PLIC.

Náchylnost lidí s nadváhou k závažným onemocněním není založena pouze na předchozích onemocněních, ale má také biochemické příčiny. Nadváha ztěžuje vdechování kyslíku do plic, což postupně vede k jejich selhání. A právě plíce jsou nejnáchylnějším orgánem na koronaviry. Většina pacientů umírá na přidružené komplikace, jako je zápal plic nebo plicní fibróza. Kromě toho se u lidí s nadváhou mění vnitřní výstelka cév (endotel), což zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!