Očista a detoxikace organismu: jak zcela detoxikovat tělo?

Bolesti břicha, stres, únava, nervozita. Situace, které nás zaskočí, a žádný z obvyklých nápadů nepomůže? Tělo i psychika žádají totéž: detoxikaci. Které orgány potřebují během očisty nejvíce pozornosti?

JÁTRA, STŘEVA A ŽLUČNÍK: PROČ JE DŮLEŽITÉ JE DETOXIKOVAT?

Žlučník, játra, střeva. Tři orgány, které jsou v našem metabolismu nejvíce zatíženy. Stejně jako věci v naší domácnosti potřebují údržbu, potřebuje ji i naše tělo. Proč bychom se ale měli o tyto tři orgány zajímat nejvíce? Žlučník je součástí trávicí soustavy. Jejím úkolem je shromažďovat a koncentrovat žluč a vylučovat ji, když je jí během trávení potřeba více. Může však dojít i k jeho překrvení, které se projevuje těžkým žaludkem, bolestí, nadýmáním nebo nevolností. Játra jsou také velmi důležitým orgánem, který čistí krev od škodlivých látek. Ty se rozpouštějí ve vodě a vylučují se žlučí, která je odvádí do střev. Její přetížení se projevuje otoky, špatným trávením, nutkáním na zvracení a žlutým povlakem na jazyku.

V neposlední řadě jsou to střeva, kterými se vylučují škodlivé látky a naopak se do krve vstřebávají důležité látky. Náš organismus dokáže do určité míry detoxikovat naše tělo nebo zmíněné orgány. Pokud však například dlouhodobě jíme těžká, tučná a smažená jídla, která jsou nezdravá, a k tomu přidáme častou konzumaci alkoholu, může se to podepsat na životně důležitých orgánech, které pomáhají našemu tělu správně fungovat.

Mohlo by vás zajímat: Detoxikace nebo hubnutí. I o tom jsme mluvily v Dámském klubu!

Bolest, zažívací potíže nebo nadýmání. Tyto komplikace naznačují, že naše tělo potřebuje detoxikaci. Toho lze dosáhnout například lehkou stravou plnou zeleniny, libového masa, dušených jídel, vody, bez co nejmenšího množství oleje. Jen tak mohou tyto orgány správně fungovat a jen tak může správně fungovat naše trávení.

PŘIROZENÁ DETOXIKACE ORGANISMU

Už naše babičky znaly mnoho bylin, které pomáhaly s očistou těla a organismu. Například ostropestřec: je vynikající pro správnou funkci jater, heřmánek podporuje trávení, pampeliška a bříza svými močopudnými účinky pomáhají zbavovat tělo toxinů.

V současné době se chlorella často používá také k odstranění těžkých kovů z těla, čímž napomáhá funkci žlučníku, jater a ledvin. Výborný je také zelený ječmen, který je jedním z nejsilnějších antioxidantů.

Detoxikace vyžaduje čas, určitý čas. Existuje dokonce 14denní očista těla, která má vliv i na duševní zdraví člověka. Očišťováním těla se očišťuje i naše psychika. Vše je propojeno.

Co je detoxikace a proč je pro naše tělo důležitá? Zjistěte, z čeho se skládá jarní detoxikace!

DETOXIKAČNÍ KÚRY

Očista těla má mnoho podob. Jak jsme již zmínili, jedná se o interval, který trvá určitou dobu. Může být i kratší než 7 dní, kdy tělu dopřejete tekutou stravu plnou vitaminů, bez cigaret, alkoholu nebo kávy. Tekutou stravou se uleví žaludku a střevům nebo celému trávicímu systému.

Stačí si vybrat směs ovocných a zeleninových šťáv s příchutí bylinek. Záleží jen na vás, zda se rozhodnete pro 7, 12 nebo 20denní detox. Obrátit se na odborníka není žádná ostuda. Jelikož se jedná o radikální změnu stravy a životního stylu, je nutné se poradit například s odborníkem na výživu, který vám detoxikační program připraví na míru .

Nejlepší detoxikační recepty

„Do kategorie detoxikace patří potraviny, které nějakým způsobem napomáhají očistě organismu – podporují trávicí proces, krevní oběh, odplavují toxiny, podporují imunitu, chrání jaterní buňky nebo obsahují antioxidanty, které působí proti toxinům. Jedná se především o zeleninu a ovoce,“ říká výživový poradce Ing. Janka Trebulová.

„Zázvor, česnek, červená řepa, zelí, květák, rajčata, brokolice, salát. Z ovoce jsou to hlavně bobuloviny, meruňky, citrusové plody, meloun. Tyto potraviny by měly tvořit základ detoxikační diety.“ Z ovoce a zeleniny můžeme připravit skvělé detoxikační recepty. Základem je vychutnávat si čerstvou i vařenou zeleninu, ať už v páře, nebo vařenou. „Nezapomeňte, že nejlepší je používat sezónní ovoce a zeleninu, které jsou bohaté na vitamíny a minerály a naše tělo je dokáže nejlépe využít ve svůj prospěch,“ dodává ing. Janka Trebulová.

ÚČINNÉ DETOXIKAČNÍ ČAJE

Kromě receptů můžeme své tělo detoxikovat také horkými nápoji. Změna nálad, nespavost, přibývání na váze nebo zhoršení stavu kůže. Je to také způsob, jak nám tělo říká, že je čas na očistu – detoxikaci.

MORINGOVÝ OLEORESIN

Věděli jste, že čaje mají také příznivé účinky na detoxikaci organismu? Například čaj z moringy má blahodárné účinky na celý životní styl bez vedlejších účinků. Strom Moringa je také označován jako zázračný strom života. Obsahuje až: 90 živin 46 antioxidantů 18 aminokyselin a vysoký podíl vlákniny Je to dosud nejbohatší rostlina na živiny. Dodává tělu potřebnou dávku vitaminů a minerálů, které příznivě ovlivňují metabolismus a pomáhají chránit před nemocemi.

MATCHA TEA

Matcha podporuje metabolismus, pomáhá spalovat kalorie, uklidňuje mysl a uvolňuje tělo. Tento osvěžující nápoj je také bohatý na vitamin C, zinek, hořčík a vlákninu nebo vitaminy. Matcha je forma přírodní detoxikace, při níž se tělo zbavuje chemických látek a kovů v celém těle.

YERBA MATÉ

Yerba Mate je oblíbená zejména v Peru. Dodá vám energii a je skvělou náhradou kávy. Nemá žádné negativní účinky a je plný vitamínů a minerálů. Dokonce má skvělý účinek na vlasy a pleť. Je oblíbený při hubnutí, únavě nebo depresi.

Přečtěte si také: Proč pít čaj? Těchto 7 důvodů vás přesvědčí!

TEA PU-EHR

Čínský čaj Pu-Erh má již tradici přírodní medicíny. Tento vzácný nápoj snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá při nespavosti a stresu. V některých zemích se mu dokonce říká spalovač tuků. Látky v tomto čaji dokonce pomáhají ničit bakterie v žaludku nebo zažívací potíže.

DŮSLEDKY A ÚČINKY DETOXIKACE ORGANISMU

Důležitá je trpělivost. Neočekávejte, že se během několika dnů zbavíte všech toxinů v těle, ale naopak počítejte s tím, že se po několika dnech budete cítit lépe, zdravěji. Detoxikace má však i své temné stránky, které jsou často důsledkem toho, že se lidé neporadí s odborníky.

Nesprávná detoxikace totiž může snížit naši imunitu a oslabit naši obranyschopnost. Pokud trpíte cukrovkou nebo srdečním onemocněním, měli byste se přísným detoxikacím vyhnout. Je důležité dodržovat pravidelný spánek, pít hodně vody a vyloučit nezdravé potraviny. Jak se říká, pomalu se dostáváte dál. To platí i pro očistu těla. Postupnou a přirozenou detoxikací se zbavíte nadbytečných kilogramů, špatné nálady a dokonce i toxinů bez ztráty energie. Pokud se detoxikace stane rutinní a ne jednorázovou záležitostí, pomůže to vašemu tělu více než cokoli jiného.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!