Čokoláda pouze na předpis? Co o této sladké pochoutce ještě nevíte

Věděli jste, že čokoláda byla považována za lék na předpis? V minulosti byla součástí toho, co bychom dnes považovali za zdravou stravu. Dokonce ani bílá čokoláda není ve skutečnosti čokoláda. Co o této pochoutce nevíte?

Čokoláda. Už při vyslovení názvu této pochoutky se nám sbíhají sliny a nezbývá než běžet do obchodu a koupit si ji. Nebylo to však vždy tak jednoduché. Čokoláda má bohatou historii plnou rozporů.

Čokoláda na předpis

Jako certifikovaný výživový poradce NUTRI FOOD PLAN ing. Miriam Varšová, již Aztékové považovali čokoládu za účinný prostředek proti vyčerpání a slabosti. Často ji používali i vojáci, duchovní nebo vědci jako podporu při zvýšené fyzické, energetické nebo duševní zátěži. „V 19. století byly čokoláda a kakao považovány za zdravé látky, které posilují a uzdravují organismus,“. říká Miriam Varšová. „Proto byla čokoláda považována za lék a byla dostupná pouze na lékařský předpis.“ Později, v polovině 20. století začali odborníci čokoládě vyčítat její vysokou kalorickou hodnotu. Na konci 90. V 90. letech 20. století se však odborníci opět podívali na čokoládu blíže a přisoudili jí více pozitivních než negativních účinků. Není tedy divu, že kvalitní čokoláda může být i zdravým doplňkem vašeho jídelníčku. Avšak pouze při správné konzumaci
množství.

Není čokoláda jako čokoláda

„Základní složkou čokolády je kakao, z něhož se vyrábějí základní druhy čokolády: hořká, mléčná, bílá.“ pokračuje Miriam Varšová. „Na úvod však musím připomenout, že v minulosti se hořká čokoláda konzumovala v tekuté podobě, tedy čistá bez přídavných látek a přidaného rafinovaného cukru, přidaných tuků apod., tedy ne taková, jakou ji známe dnes.“ Pokud se bavíme o kvalitní hořké čokoládě, taková čokoláda obsahuje trochu bílkoviny a zdravé tuky v podobě omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Bitter obsahuje více než 85 % kakaové hmoty a žádný cukr. Hořká čokoláda obvykle obsahuje nejméně 70 % kakaové sušiny, kakaové máslo, ale může obsahovat i třtinový cukr nebo vanilku. Kvalitní hořká čokoláda neobsahuje žádné další přídatné látky ani dochucovadla.

Kvalitní čokoláda také zahání chuť na sladké.

Cukry v kvalitní čokoládě lidskému tělu nevadí. Bylo dokonce prokázáno, že kvalitní hořká čokoláda nevyvolává automaticky chuť na další konzumaci, ale levná sladká čokoláda ano. Uvádí se, že optimální dávka kvalitní hořké čokolády je 40-50 g denně. Ty nejlepší čokolády obvykle nejsou k dostání v supermarketech, takže je musíme hledat ve specializovaných obchodech a čokoládovnách.

Mléčné výrobky již obsahují mléko a kvalita mléka může ovlivnit kvalitu čokolády. Pokud však porovnáme hořkou čokoládu s mléčnou, hořká čokoláda neobsahuje mléko, a proto má nižší obsah bílkovin, a tedy i méně vápníku než mléčná čokoláda. Mléčné výrobky však již obsahují větší množství rafinovaného cukru nebo laktózy.

Bílá čokoláda není tak docela čokoláda

Jedná se o kombinaci kakaového másla, cukru a mléka. Neobsahuje vůbec žádnou kakaovou hmotu. Bílá čokoláda obsahuje pouze kakaové máslo, tedy tuk z plodů kakaovníku, a neobsahuje další zdraví prospěšné kakaové složky – kakaovou hmotu. Bílá čokoláda proto nemá pozitivní účinky například na srdce, nervový systém, imunitu a psychiku.

Co je však předpokladem toho, že nám konzumace čokolády prospívá?

Jak jsme již zmínili, hořká nebo tmavá čokoláda s vysokým obsahem kakaa neobsahuje rafinovaný cukr, a proto je také zdravá . Konzumace jiné čokolády však může mít negativní účinky na zdraví člověka, zejména kvůli obsahu rafinovaného cukru nebo mléčných derivátů.

Je třeba sáhnout po čokoládě s vyšším obsahem cukru a především konzumovat čokoládu s mírou.

Co je to čokoláda?

„Můžeme říci, že se jedná o výrobek z kakaa a cukru. Čokoláda může kromě základních složek obsahovat i další mléčné složky, tuky rostlinného původu, sušené ovoce nebo ořechy,“ vysvětluje Ing. Petr Krejčí. Miriam Varšová. Kvalita a zpravidla i cena čokolády závisí na obsahu kakaových složek – kakaové hmoty a másla. Vyšší podíl kakaa (nejméně 60 %) snižuje obsah cukru a činí čokoládu zdravější pochoutkou.

Kvalitní hořká čokoláda a její pozitivní vliv na zdraví

  • Hořká čokoláda má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu.
  • Pomáhá zvyšovat hladinu dobrého HDL cholesterolu v těle a snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu.
  • Čokoláda má také antidepresivní účinky . Je to vynikající prostředek k zahnání špatné nálady.
  • stimulační účinek na činnost mozku, zvyšuje jeho aktivitu a zlepšuje pozornost.
  • Zmírňuje pocity úzkosti a zlepšuje celkovou psychiku člověka.
  • Stimulací centrálního nervového systému zvyšuje bdělost, snižuje únavu a stimuluje svalovou výkonnost.
  • Kvalitní hořká čokoláda má také příznivý vliv na kvalitu vlasů a nehtů.

Chroupání bez výčitek svědomí

Pokud se však obáváte, že během svačiny přiberete, mohou být nutričně vyvážené tyčinky FIT NutriFood skvělou volbou. Nízkosacharidové tyčinky NutriFood nejen skvěle chutnají, ale jsou také bohaté na vlákninu, bílkoviny a mají vyšší obsah vitamínů a minerálů. Díky nízkému obsahu sacharidů (4 g, z toho pouze 1 g cukru) jsou vhodné i jako svačina při hubnutí. Pokud máte chuť na zdravou pochoutku, v naší nové řadě NutriFood Keto najdete několik výrobků s čokoládovou příchutí. Co takhle zkusit to k snídani proteinová čokoládová kaše nebo čokoládové oplatky které zaženou vaši chuť na sladké.

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!