...

Jsou obézní lidé ohroženi? Lékař radí, jak preventivně bojovat s koronavirem

Rizikovou skupinou pro nový koronavirus jsou nejen starší lidé, ale také chronicky nemocní pacienti. Představuje riziko také obezita? Jak preventivně bojovat proti infekci?

Pandemie koronaviru ochromila život na celém světě. Přestože toto závažné onemocnění může probíhat bez příznaků, může mít i fatální následky. Je rizikovým faktorem také obezita? Jaká je prevence proti tomuto onemocnění?

Virus SARS-CoV-2 a nemoc COVID-19 nyní významně ovlivňují životy lidí na celém světě. Univerzita Johnse Hopkinse ve Spojených státech amerických zaznamenala na konci března více než 724 tisíc infekcí a 34 tisíc úmrtí. Situace je však kritická i v Evropě. Ušetřena nebyla ani Česká republika a Slovensko.

Ačkoli ve většině případů jsou příznaky koronaviru mírné, u starších osob nad 60 let a chronicky nemocných může mít virus fatální následky. Jsou ohroženi i obézní lidé?

OHROŽENI JSOU CHRONIČTÍ PACIENTI

Koronaviry tvoří velkou skupinu virů. Mohou způsobit lehké nachlazení,ale také závažné, v některých případech smrtelné onemocnění dýchacích cest. V případě SARS-CoV-2 má infekce obvykle mírný průběh. V některých případech může být dokonce zcela asymptomatická. Existuje však i opačný extrém – koronavirus může způsobit závažný, život ohrožující zápal plic se syndromem akutní respirační tísně.

Nejzranitelnější skupinou jsou lidé s chronickými onemocněními, u nichž je riziko nákazy koronavirem největší. To platí zejména pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou nebo rakovinou. Ohroženi jsou však i lidé trpící obezitou.

ZABIJÁK ZVANÝ OBEZITA

To není nic nového. To, že obezita s BMI nad 35 kg/m² je významným rizikovým faktorem, bylo prokázáno již u pandemie chřipky H1N1 v roce 2009 a u virů SARS a MERS. Ke stejným závěrům dospěly i nedávné studie v čínském Wuhanu a také v Itálii, kde byla prognóza těžkých forem koronavirózy u obézních pacientů mnohem vyšší.

Až dvě třetiny pacientů ve Velké Británii, kteří potřebovali intenzivní péči, tvořili lidé s obezitou. Rizikovým faktorem byl i BMI nad 30 kg/m². Studie prokázaly, že pokud jsou pacienti s těžkou obezitou ventilováni na jednotce intenzivní péče, je riziko jejich onemocnění až šestkrát vyšší než u pacientů bez obezity.

SNÍŽENÁ DECHOVÁ KAPACITA, ASTMA I APNOE.

Koronavirus COVID-19 postihuje především dýchací cesty. V těžkém stadiu vede k závažnému postižení plic s možným respiračním selháním. Obézní pacienti mají sníženou dýchací kapacitu v důsledku nadváhy. Často také trpí astmatem nebo dokonce spánkovou apnoí.

Kromě toho trpí dalšími závažnými chorobami, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, stenóza jater a onemocnění ledvin. Kromě toho samotná tuková tkáň, zejména břišní tuk, prozánětlivé vlastnosti, kvůli kterým zhoršuje hojení. Není tedy pochyb o tom, že obézní pacienti jsou novým koronavirem ohroženi mnohem více.

NEJLEPŠÍ PREVENCÍ JE ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) společně s Evropskou společností pro studium obezity (EASO) vydaly závazná doporučení, jak postupovat při prevenci koronavirové infekce. Kromě standardních doporučení neopomíjejí ani otázku stravy a fyzické aktivity.

Proto je třeba dodržovat dlouhodobý dietní program s dostatkem tekutin (alespoň 2 litry rozdělené do 5 až 6 porcí), zeleniny (s nízkým obsahem energie a vyšším obsahem vlákniny), vitaminů (vyšší dávky vitaminů C a D) a probiotik (dietní mléčné výrobky). Měli byste také myslet na pravidelnou fyzickou aktivitu, kterou můžete provozovat doma nebo na čerstvém vzduchu.

„Dieta pro obézní pacienty by měla respektovat složení navržené kvalifikovaným nutričním terapeutem. Měli by připravit dietní program na míru, který by respektoval přiměřené limity příjmu energie, bílkovin a tuků, včetně doplňkových náhrad. Je třeba také pamatovat na to, že by se nemělo zapomínat na pravidelné kontroly, které lze v současné době provádět na dálku, tj. telefonicky nebo e-mailem,“ radí obezitolog a nefrolog Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., odborný garant výživových a redukčních programů NUTRI FOOD PLAN pro Českou republiku.

„Klíčové je samozřejmě neonemocnět. Snažte se nepřibírat na váze i přes pobyt doma a menší fyzickou aktivitu. V ideálním případě využijte čas strávený doma k racionalizaci svého dietního programu s postupným úbytkem tukové tkáně, aby se vaše tělo nedostalo do výrazné Ketóza (nebo dokonce do ketoacidózy) a vaše imunitní aktivita nebyla ovlivněna. Vzhledem k současným mimořádným opatřením, jejichž délka bude záviset nejen na situaci u nás, ale také na situaci ve světě, byste měli zůstat optimističtí. Využijte této nečekané změny v pracovním rozvrhu a věnujte se sami sobě.“ dodává.

Zdroj fotografií: Vladimír Teplan, Pexels, Unspash, Pixbay

Sociální média

Nejoblíbenější články

NEWSLETTER

Nenechte si ujít exkluzivní přístup k novinkám, soutěžím nebo propagačním akcím. Přihlaste se!